UK
Усиновлення

Мета роботи Фонду  Рідні - сприяти усиновленню та боротися з проблемою сирітства в Україні.  Тому ми забезпечуємо консультаційний та освітній супровід для усиновлювачів, батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей з основ батьківства, вікової психології та взаємовідносин в сім’ї.

Гаряча лінія

Кожній дитині потрібна сім'я. Безумовна любов турботливих батьків, постійна підтримка, взаєморозуміння та домашній затишок. Ми віримо, що тема усиновлення є близькою для багатьох небайдужих людей. 

Саме для тих, хто прагне дізнатися про усиновлення більше, Фонд Рідні започатковує роботу Гарячої лінії. У будні з 10:00 до 18:00 год. наші оператори зможуть проконсультувати вас за низкою актуальних питань, зокрема ви отримаєте інформацію про юридичний аспект процесу усиновлення. 

Інформація для батьків про процедуру усиновлення

Покрокова процедура національного усиновлення:

1. Звернення до служби у справах дітей за місцем свого проживання:
– у службі надається консультація фахівців про порядок і умови усиновлення, про права та обов'язки кандидатів в усиновлювачі та подаються документи на усиновлення.

2. Взяття на облік кандидатів в усиновлювачі:
– протягом 10 робочих днів служба у справах дітей після отримання всіх документів складає акт обстеження житлово-побутових умов і перевіряє їх;
– на підставі документів та співбесіди робиться висновок про взяття на облік кандидатів в усиновлювачі.

3. Навчання з питань виховання:
– за бажанням або за рекомендацією служби у справах дітей проходити навчання з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

4. Отримання висновку про можливість/не можливість бути усиновлювачем:
– видається висновок про можливість бути усиновлювачем і, разом з ним, повертаються документи із зазначенням облікового номера.

5. Отримання інформації про дітей, які можуть бути усиновлені:
– списки дітей, які можуть бути усиновлені знаходяться у службі у справах дітей (місцевій або обласній) та департаменті захисту прав дітей та усиновлення Мінсоцполітики. 
– інформація, яка надається про дитину: фотографія, стан здоров'я дитини, її розумовий та фізичний розвиток, а також: чи є у неї брати /сестри.

6. Направлення для організації знайомства з дитиною:
– після отримання інформації про дитину видається направлення до служби у справах дітей за місцем перебування дитини для організації знайомства з нею.

7. Знайомство з дитиною:
– зустріч з дитиною і отримання більш повної інформації про неї.

8. Прийняття рішення про усиновлення– при прийнятті рішення про усиновлення цієї дитини, потрібно написати заяву в службу у справах дітей за місцем перебування дитини.

9. Висновок служби у справах дітей про доцільність усиновлення:
– служба у справах дітей за місцем перебування дитини протягом 10 робочих днів (з моменту надходження заяви) готує проект висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини;
– цей висновок видається на руки для надання його до суду разом з іншими документами.

10. Розгляд справи в суді.

11. Передача дитини в сім'ю.
 

Особи, які можуть бути усиновлювачами
 

Згідно з статті 211 Сімейного кодексу України особи, які можуть бути усиновлювачами:
1. Усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини.

2. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п'ятнадцять років. У разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж вісімнадцять років.

3. Усиновлювачами можуть бути подружжя, а також особи, зазначені у частинах п'ятій та шостій цієї статті. Усиновлювачами не можуть бути особи однієї статі.

4. Особи, які не перебувають у шлюбі між собою, не можуть усиновити одну і ту ж дитину. Якщо такі особи проживають однією сім'єю, суд може постановити рішення про усиновлення ними дитини.

5. Якщо дитина має лише матір, вона не може бути усиновлена чоловіком, з яким її мати не перебуває у шлюбі. Якщо дитина має лише батька, вона не може бути усиновлена жінкою, з якою він не перебуває у шлюбі. Якщо такі особи проживають однією сім'єю, суд може постановити рішення про усиновлення ними дитини.

6. Якщо дитина має лише матір або лише батька, які у зв'язку з усиновленням втрачають правовий зв'язок з нею, усиновлювачем дитини може бути один чоловік або одна жінка.

7. Кількість дітей, яку може усиновити один усиновлювач, не обмежується.
 

Документи при усиновленні
 

При усиновленні особи, які бажають усиновити дитину можуть звернутися з письмовою заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей за місцем проживання.

Подається письмова заява про взяття на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей за місцем проживання.Заява може бути написана в присутності працівника служби у справах дітей та засвідчена ним. У разі коли одне з подружжя не може особисто з’явитись до служби у справах дітей для написання заяви, його заяву, засвідчену нотаріально, може подати дружина (чоловік).

До заяви додаються такі документи:
1) копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;

2) довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами податкової служби;
У разі коли усиновлювачами є сімейна пара, довідку про заробітну плату за останні шість місяців або копію декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчену органами податкової служби, може подавати один із подружжя, який має постійний дохід;

3) копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі;

4) висновок про стан здоров’я кожного заявника;

5) засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним з подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;

6) довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;

7) копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

Копії документів, зазначених у підпунктах 1, 3 і 7, засвідчуються працівником служби у справах дітей, який здійснює приймання документів.

У разі усиновлення дитини одним із подружжя висновок про стан здоров’я та довідка про наявність чи відсутність судимості подаються кожним з подружжя.

Заява вважається поданою, якщо до неї додані всі документи, зазначені у переліку. Витребування у заявників документів, не зазначених у переліку, не допускається.

Строк дії документів становить один рік з дня видачі, якщо інше не передбачено законодавством.


⇒ Перейти в розділ "Діти"

Гаряча лінія фонду:
0 800 300 484