22 січня 2021 р.
Зміни у ДІ Реформі
Зміни у ДІ Реформі

Відтермінування реформи системи інституційного догляду та виховання дітей

Спільно з онлайн-медіа "Свідомі" зробили розбір новини про відтермінування Ді Реформи.

У 2017 році Кабмін схвалив Національну стратегію реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017–2026 роки. Тобто уряд України у 2017 році запустив реформу деінституалізації. Метою реформи було змінити чинну систему інституційного догляду і створити умов для повноцінного виховання та розвитку дитини в сім’ї. Відповідно до інформації на офіційному сайті Мінісоцполітики, під «деінституціалізація» слід розуміти «повний процес планування реорганізації зі скороченням і/або закриттям закладів інтернатного типу, створення різноманітних інших послуг догляду за дитиною, які регулюються законом і стандартами, орієнтованими на результат».

Однак 16 січня 2021 року опубліковано Проєкт розпорядження КМУ, яким пропонується внести зміни до Національної стратегії. За проєктом, вітерміновується припинення влаштування дітей віком до 3-ох років до закладів інституційного догляду та виховання дітей до 2026 року. Проте відповідно до Національної стратегії таке припинення влаштування дітей повинно було відбутись в 2020 році, але саме у такому віці перебування дітей у інституційних закладах відповідно до різноманітних національних та міжнародних досліджень вважається найбільш травматичним. В Україні у 2019 році 1 639 дітей віком до 3-х років були влаштовані в інтернати. Для такої кількості дітей абсолютно можливо знайти умови наближені до сімейних. Також, згідно з проєктом постанови, реформа деінституціалізації зводиться лише до будинків дитини, дитячих будинків-інтернатів системи соціального захисту (для дітей з важкими формами інвалідності) та дитячих будинків системи освіти. Під реформу більше не підпадають спеціальні заклади загальної середньої освіти, заклади спеціальної освіти та ліцеї, тобто 70% інтернатних закладів системи освіти. Виключення таких закладів з реформи фактично повертає систему у минуле, коли у дітей з особливими потребами єдиний вихід - це жити в інтернаті без батьків, без реального контакту із суспільством. Також такий крок зупинить розвиток соціальних послуг, адже для ОТГ куди простіше і зрозуміліше просто направити дитину в інтернат.

Слід зазначити, що ДІ Реформа передбачена на 2017-2026 роки, тому відтермінування ключових положень реформи до 2026 та її відміна для інших 70% ключових об’єктів фактично означає відміну ДІ Реформи як такої.

«Запропоновані зміни у ДІ Реформі повертають нас до старої системи роботи з дітьми-сиротами та дітьми позбавленими батьківського піклування. Благодійний фонд "Рідні" уже понад 8 років працює над тим аби діти мали щасливе дитинство у біологічних або ж прийомних сім`ях. Адже сім’я чи сімейне середовище найкраще впливає на розвиток дитини. Ми не можемо допустити того, щоб діти, які мали б опинитись у люблячих сім’ях, продовжували жити у інтернатах закладах. Благодійний фонд ”Рідні” готовий всіляко підтримувати реформу та допомагати в її реалізації, проте погодитись на запропоновані зміни - це позбавити дітей щасливого дитинства в колі рідних!», - заявила керівниця Благодійного фонду Мар'яна Романяк.

Гаряча лінія фонду:
0 800 300 484