19 березня 2021 р.
Як спілкуватися з дитиною?
Як спілкуватися з дитиною?

Поради від психолога

Стосунки між батьками та дітьми завжди є актуальним та важливим питанням. Адже, не завжди зрозуміло, як потрібно поводитись та вибудовувати діалог, як встигати за швидким дорослішанням своїх дітей та їх змінами. Сьогодні поговоримо про вікові особливості дітей (3-6 років).

Важливо пам`ятати, що в цей період у дитини формується самостійність та ініціативність. Батькам необхідно розуміти це і приймати. Дитина відчуває залежність від думки, реакції та схвалення дорослого. Через гру та іграшки діти моделюють життя та поведінку батьків, а також шляхом гри розповідають про події, які трапляються. Адже, саме в такому віці діти яскраво запам`ятовують емоційно значимі події.
Чудово, коли батьки вміють управляти своїм емоційним станом і є для дитини тим безпечним дорослим, поруч з яким, вони можуть навчитись власній саморегуляції.

Також важливо практикувати той приклад, який ви хочете показати дитині: якщо ви прагнете, щоб ваша дитина їла овочі, а самі споживаєте м’ясо і на десерт улюблені цукерки, які дитині забороняєте, то це подвійні стандарти, які ваша дитина точно помітить і запам’ятає.
Не давайте даремних обіцянок, будьте послідовними і щирими. Вчіть дітей розуміти свої емоції, обговорюючи з ними власні думки і почуття. До прикладу, ви втомилися. Поясніть дитині, як ви почуваєтесь, домовтесь погратися через годину, коли трохи відпочинете.
Важливим моментом стає повага до особистого простору дитини. Запитайте: «Чи можна приєднатися до тебе?», «Можна увійти до кімнати?».
Також, на цьому етапі варто бути обережними з критикою та зауваженнями, адже це може принизити гідність дитини, поставити хрест на її бажанні самостійно пізнавати світ , а також віддалити її від вас.

Рекомендація від психолога фонду «Рідні» Олесі Верман: «Посадіть разом з дитиною у горщик насінину і спостерігайте разом, як вона буде рости. Щоразу, як Вам буде хотітись висловити претензії своїй дитині - дивіться на свій вазонок:
Правда ж, ви не очікуєте і не вимагаєте, шо з насінини лимону виросте яблуня? (так і ваша дитина унікальна з її особливостями і здібностями)
Ви не починаєте кричати, що рослина росте надто довго і виглядає не одразу так, якби вам би хотілось? Якщо ваш вазонок почне засихати - ви будете звинувачувати рослину, чи краще за нею доглядати?

Пам`ятайте, що дитина - це скарб, який потрібно берегти. Кожна дитина унікальна з її особливостями і здібностями. Ваша любов, відчуття безпеки і багато різноманітних ігор у цьому віці набагато важливіші для її розвитку, ніж сума усіх розвиваючих занять».

Гаряча лінія фонду:
0 800 300 484