Що варто дарувати дітям на свята?
День Святого Миколая - свято, на яке всі так чекають! Діти заздалегідь пишуть листи з найзаповітнішими бажаннями і обіцяють бути слухняними цілий рік. Для них безсонні ночі в очікуванні Миколая та ранкові пробудження в пошуках бажаних подарунків стають тими яскравими враженнями з дитинства, які вони часто згадуватимуть у дорослому житті. Проте, спогади дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки, зовсім відрізнятимуться від інших.
Щороку в День Святого Миколая до них приїжджають волонтери та усі бажаючі, які привозять їм море солодощів та дорогих подарунків. Здавалось би, у чому проблема? Адже, діти так люблять солодке і так мріяли про подарунки.
Справа в тому, що дітям не потрібні цукерки чи дорогі речі. Перебуваючи у одноманітному просторі інституційного закладу, діти переважно спілкуються лише один з одним та з виховательками. Через це вони часто почуваються самотніми. Саме тому, для них набагато важливіше щодня відчувати турботу та тепло, спілкуватися та проводити час разом з вами, аніж отримати щось матеріальне один раз в рік.
Психолог благодійного фонду «Рідні» - Ірина Ферко, поділилась своїм баченням Свята Миколая для дітей:
«Що таке подарунки?
Це прояв симпатії, турботи, подяки, любові. Їх, зазвичай, дарують рідним, близьким, важливим в житті людям. Подарунок - це один з п’яти мов любові ( читайте «П’ять мов любові» Гері Чепмен), на ній розмовляють дорослі та діти. Подарунки займають важливе місце в нашому житті. Хтось любить дарувати, хтось отримувати. Завдяки подарункам можна заслужити любов, а можна маніпулювати нею. Можна спробувати компенсувати любов подарунками, а можна наповнювати любов’ю через подарунки.
Цінності не приходять одного разу, раптом. Не звалюються з неба на свято св. Миколая. За них несемо відповідальність ми, дорослі.
Саме ми, власним прикладом показуємо дітям, як можна радіти подарункам, отримувати, дарувати, ділитись та цінувати.
Діти – відображення нас самих та системи, в якій вони опинилися.
Разом з 21 століттям до нас прийшли зміни фундаментальних цінностей та глобальне поширення діджитал технологій. На вході до піраміди базових потреб стоять два цифрових гаджети, без яких складно функціонувати навіть немовляті. Це телефон та WI-FI, тому айфони діти просять у Миколая майже в кожному листі. Ціну та їхню цінність вони не знають. Для дітей це не важливо. Телефони потрібні їм для виживання - для обміну, статусу, спілкування, якого немає, інформації, якої не вистачає, виходу в іншу реальність, тощо. Хто показує їм, що існують інші речі, цінні не за ціною?
А хочете зазирнути у списки бажань, написаних не для св. Миколая? Слідом за гаджетами там розписані по пунктах звичайні речі, потрібні дітям, згідно віку та статі. Дівчатка мріють бути красивими та мати біжутерію, парфуми, косметику, прикраси для волосся, капронові колготки, кофтинки, що переливаються, «світящі» кросівки, ну і звісно, як без них, великих плюшевих ведмедиків, обов’язково власних. З якими можна спати, обійматися, бути поруч, любити просто так, без будь–яких умов. В хлопців інші бажання. А ще, вони мріють, щоб їх забрали рідні люди. Мріють про дім, любов та повагу і більше ніколи не хочуть бачити тих, хто колись зрадив, знехтував та покинув. Досі думаєте, що 1 подарунок, замінить увагу та турботу протягом цілого року?
Поради для тих,хто справді готовий допомагати:
1. Спитайте в себе: Для чого я це роблю? Що я можу дати? Що я очікую?
2. Обирайте рівень допомоги, що відповідає вашій готовності: фізичний, емоційний, ментальний, духовний.
3. Станьте поруч з дитиною, будьте її наставником, провідником. Станьте тим, з ким зникне в неї потреба у виживанні та з,явиться інтерес до життя, бажання навчатися, мріяти, творити та досягати.
4. Спитайте в організаціях, що займаються благодійною діяльністю, яка участь та допомога потрібна у довгострокових проектах.
5. Якщо подарунок - це ваш одноразовий акт турботи, то зробіть його так, як робив св. Миколай – подаруйте тихо, залишаючись непомітним, даючи те,що справді необхідно і не чекаючи нічого натомість.»
Варто пам’ятати , що найкращий подарунок для дітей - це увага та турбота, яка має проявлятись не у мішку солодощів або новому айфоні, а у вигляді яскравих емоцій від спільно проведеного часу. Кожен момент, який ви проведете з дитиною буде незабутнім та набагато приємнішим, аніж карієс або дорогі речі.